Pompa ciepła (gruntowa, powietrzna)

Dom murowany czy szkieletowy – jaki wybrać?

Decydując się na wybór technologii w jakiej zbudowany zostanie wymarzony dom warto wziąć pod uwagę czynniki związane z samą budową oraz jego późniejszym użytkowaniem. Domy szkieletowe, zarówno w technologii szkieletu drewnianego (często nazywane domami kanadyjskimi) jak i stalowego różnią się od domów realizowanych w tradycyjnych technologiach na etapie budowy, ale też urządzania i eksploatacji. Nie bez znaczenia jest również kwestia utrzymania lub utraty wartości domu w przypadku podjęcia decyzji o sprzedaży.

W tym artykule omawiamy:

 1. Różnice w budowie domów w dwóch technologiach
 2. Koszty budowy
 3. Koszty wykończenia
 4. Różnice w eksploatacji domów szkieletowych oraz murowanych

Budowa domu – fundamenty, czas budowy

Ogromną przewagą nowoczesnego domu szkieletowego jest szybkość i łatwość konstrukcji, a także mniejsze wymagania w zakresie właściwości lub przygotowania gruntu.

Dom szkieletowy jest zwykle wznoszony na tradycyjnym fundamencie płytowym, możliwy jest też montaż szkieletu na ścianach fundamentowych. Ze względu na lekką konstrukcję domu w technologii szkieletowej, fundament może być również lżejszy. Pozwala to obniżyć jego koszt budowy, a czasem także zastosować tę technologię na działkach, gdzie przygotowanie fundamentów pod budynek murowany nastręcza trudności.

Budowa domu jednorodzinnego w technologii szkieletowej może być zrealizowana w bardzo krótkim okresie – zwykle podawanym czasem jest około 3-6 miesięcy z czego większość przypada na przygotowanie fundamentu. Sama konstrukcja może zostać wykonana nawet w okresie tygodnia. Ze względu na suchą technologię budowy, jest ona niezależna od warunków atmosferycznych i może odbywać się o dowolnej porze roku.

W przypadku budynków murowanych, średni okres budowy określa się na 2-3 lata. Ze względu na wymogi dotyczące betonu czy zapraw stosowanych przy murowaniu, czas ten jest w dużej mierze zależny od warunków pogodowych. Wydłuża to wprawdzie czas oczekiwana ale też niejednokrotnie pozwala na korzystniejsze rozłożenie nakładów na budowę.

Koszty budowy domu szkieletowego i w technologii tradycyjnej

Powszechna opinia o znacząco niższych kosztach domów szkieletowych w porównaniu do tradycyjnych nie zawsze znajduje potwierdzenie w faktycznych wycenach. Pod uwagę trzeba też wziąć fakt, że niezależnie od wybranej technologii, budynki, nawet podobnej wielkości, będą znacząco różniły się kosztem w zależności od takich elementów jak ilość kondygnacji, rodzaj dachu, zastosowane instalacje. 1

Jako relatywnie najtańszy można wskazać dom szkieletowy o jednej kondygnacji i najprostszym dwuspadowym dachu, budowany w oparciu o gotowy projekt bez modyfikacji.

Przykładowe ceny budowy domu w technologii szkieletowej określane są następująco:

 • cena gotowego projektu od 2000 zł

 • stan surowy otwarty – 700 – 800 zł/m2

 • stan surowy zamknięty 950- 1400 zł/m2

 • stan deweloperski – 1600 – 2000 zł/m2

Przykładowe ceny budowy domu w technologii tradycyjnej:

 • cena gotowego projektu od 1500 zł

 • stan surowy otwarty – 800 – 1300 zł/m2

 • stan surowy zamknięty 950- 1800 zł/m2

 • stan deweloperski – 1500 – 2300 zł/m2

Wyliczenia przyjęto dla domów o powierzchni 100-200 m2 przy założeniu średniej jakości materiałów i firm wykonawczych oferujących średnie ceny.

Wykończenie i urządzanie

Do wykończenia domu szkieletowego najczęściej wykorzystywane są płyty gipsowo-kartonowe. Pozwala to na wyjątkowo łatwy i szybki montaż instalacji posiada jednak pewne wady. W przeciwieństwo do budynków murowanych, niska wytrzymałość na obciążenia ogranicza swobodę aranżacji wnętrz – np. wieszania ciężkich przedmiotów.

Komfort eksploatacji

Domy w technologii szkieletowej są powszechnie uważne za budynki słabo akumulujące ciepło, szybko ulegające nagrzewaniu i wychładzaniu. Z całą pewnością materiały wykorzystywane w technologii tradycyjnej mają większa zdolność akumulacji cieplnej. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań w zakresie izolacji i ogrzewania, domy szkieletowe zapewniają podobny komfort jak domy murowane. Dodatkowo domy szkieletowe mają niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku. Z powodzeniem mogą być projektowane jako nowoczesne domy energooszczędne lub pasywne.

Prawdopodobnie najsilniej postrzeganą zaletą tradycyjnych murowanych domów jednorodzinnych jest ich trwałość. Z kolei trwałość domu szkieletowego (bez generalnego remontu) typowo określana jest na 50 lat. W dużej mierze zależy to jednak od wykorzystanych materiałów oraz solidności konstrukcji. W przypadku drewnianych domów szkieletowych stanowczo zalecane jest wykorzystanie wysokiej jakości suszonego komorowo i czterostronnie struganego drewna.

Inna często podnoszoną przewagą domu w tradycyjnej technologii nad szkieletowym jest jego mniejsza akustyczność, wynikająca z grubszych stropów i większej dźwiękochłonności materiałów budowlanych.

Na korzyść domów szkieletowych przemawia z kolei ich energooszczędność oraz zastosowanie w dużo większym stopniu materiałów naturalnych i odnawialnych. Dla wielu użytkowników stanowi to dodatkową zaletę nie tylko ze względu na koszty użytkowania ale także na coraz bardziej rozwiniętą świadomość ekologiczną i preferowany, bliższy naturze, styl życia.

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4228,koszt-budowy-domu-2017-na-jaka-kwote-musisz-byc-przygotowany

http://www.budujemydom.pl/kosztorysy-domow/16742-koszt-budowy-domu-2017

http://www.centrumprojektow.eu/aktualnosci/187/dom,murowany,czy,kanadyjski,ktory,tanszy,i,lepszy

Formularz kontaktowy

Poznaj rozwiązania polecane dla domów energooszczędnych

Baza wiedzy Thermo House