Na co zwrócić uwagę przed...
Ogrzewanie podłogowe

Kominek z płaszczem wodnym w domu energooszczędnym

Decydując się na kominek na etapie projektowania i budowy domu, warto wykorzystać go nie tylko do ocieplenia domowej atmosfery, ale też do ogrzewania domu. Służyć temu może np. nowoczesny kominek z płaszczem wodnym, czyli rozprowadzeniem ciepłej, ogrzanej przez kominek wody. Obecność kominka w domu energooszczędnym warto zaplanować jak najwcześniej i uwzględnić go również w bilansie energetycznym budynku.

W tym artykule doradzamy:

  1. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka na potrzeby domu energooszczędnego?
  2. Co może ogrzewać kominek?
  3. Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek w domu energooszczędnym – własny dopływ powietrza z zewnątrz

Nie każdy wkład kominkowy będzie odpowiedni do budynku energooszczędnego. Wykluczyć należy kominki wyposażone w otwarte palenisko, otwartą komorę spalania, pobierające powietrze z pomieszczenia wewnątrz domu. W nowoczesnych domach z wysokiej jakości stolarką okienną oraz rekuperacją nie mamy nieszczelności, które stanowiłyby naturalny dopływ świeżego powierza. Dlatego kominek z otwartą komorą może być w tym przypadku źródłem podciśnienia i zaciągać powietrze np. z rury okapowej.

Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, kominek musi posiadać zamkniętą komorę spalania, a kanał powietrzny i spalinowy powinny być wyizolowane i doprowadzone bezpośrednio do szczelnego wkładu kominkowego – bezpośrednio pod palenisko. Dzięki temu praca rekuperatora nie zostanie zakłócona, ponieważ powietrze z zewnątrz nie ma możliwości zmieszania się z powietrzem wewnątrz, np. w salonie. Wlot powietrza może być również wyposażony w specjalny mechanizm automatycznie odcinający dopływ powietrza do komory spalania. Przy takim rozwiązaniu nie dochodzi do niepotrzebnego wychłodzenia kiedy już skończymy eksploatację urządzenia.

Na co zwrócić więc uwagę przy wyborze kominka do domu energooszczędnego? Rekomendowane cechy to:

  • zamknięta komora spalania
  • doprowadzenie powietrza z zewnątrz – szczelny wlot powietrza
  • drzwiczki z systemem samozamykającym

Przy zakupie kominka należy skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas optymalny.

Co może ogrzewać kominek?

Kominek może ogrzewać:

  • powietrze np. w salonie, tylko poprzez bezpośrednie promieniowanie przez szybę i zabudowę (główne funkcja ozdobna, ogrzewanie w okolicy kominka);
  • powietrze, które następnie rozprowadzane jest po budynku z wykorzystaniem kanałów wentylacyjnych (tzw. system DGP – ciepłe powietrze z kominka wtłaczane jest do kanałów rozprowadzających powietrze – wymaga to jednak zastopowania kanałów o większym przekroju oraz zaworów, które będą zapobiegać przed cofnięciem się powietrza do systemu nawiewowego lub centrali rekuperatora – do zaplanowania na etapie projektowania domu);
  • wodę, która rurami przepływa do centralnego ogrzewania (grzejniki, ogrzewanie podłogowe) – jest to tzw. kominek z płaszczem (wkładem) wodnym, a więc wodnym wymiennikiem ciepła.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym często stanowi dodatkowe, alternatywne źródło ciepła np. dla ogrzewania gazowego, elektrycznego czy pompy ciepła.

Korpus takiego kominka posiada dwie ścianki, tworzące właśnie „płaszcz”, przez który przepływa woda ogrzewająca się od ognia. Woda z kominka rozprowadzana jest do instalacji grzewczej, w której krąży dzięki pompie obiegowej. Jeżeli przy górnej części korpusu zainstalowana zostanie również wężownica, wówczas może on służyć również do podgrzania c.w.u.

Podłączenie kominka do instalacji grzewczej z drugim źródłem ciepła wymaga odpowiedniej konfiguracji urządzeń – ich współpracą możliwa jest dzięki zastosowaniu tzw. intergatora (gdy palimy w kominku, drugie źródło ciepła nie jest aktywne) oraz automatyki, która będzie nadzorować pracę kominka i odbierać wytworzone ciepło. Dodatkowo sterownik kontroluje temperaturę w płaszczu wodnym – dzięki temu woda nie ulega przegrzewaniu i nie stanowi zagrożenia dla instalacji.

Kominek z płaszczem wodnym może przełożyć się na obniżenie kosztów ogrzewania, w szczególności, gdy budynek wyposażony jest w najdroższe źródła ciepła takie jak gaz lub olej opałowy. Kominek łączony jest również z pompą ciepła (wspomaga jej pracę szczególnie podczas mroźnych dni, gdy efektywność urządzenia spada).

Formularz kontaktowy

Poznaj rozwiązania polecane dla domów energooszczędnych

Baza wiedzy Thermo House