Standardy energetyczne domów energooszczędnych
Kominek z płaszczem wodnym w...

Na co zwrócić uwagę przed budową domu energooszczędnego: 4 wskazówki

W tym artykule omawiamy:

 • Jak wybrać działkę pod dom energooszczędny?
 • Jaką bryłę budynku powinien mieć dom energooszczędny?
 • Technologia budowy domu energooszczędnego: dom murowany, szkieletowy, a może z bali?
 • Jak dobrze wybrać wykonawcę domu energooszczędnego? Na co zwrócić uwagę?
 • Jak dobrze wybrać wykonawcę domu energooszczędnego? Na co zwrócić uwagę?

Decyzję o budowie domu energooszczędnego najlepiej podjąć na możliwie najwcześniejszym etapie planowania inwestycji. Pozwoli to na kompleksowe i świadome podejście do tematu już od zakupu działki i odpowiedniego rozmieszczenia na niej budynku względem stron świata, poprzez wybór projektu domu o zwartej bryle, a kończąc na umiejętnym wyborze wykonawcy posiadającego doświadczenie w budowie domów energooszczędnych.
Wybór działki pod dom energooszczędny

Wymiary i kształt działki

 • Im większa działka, tym większa swoboda w ustawieniu budynku. Zalecaną minimalną powierzchną działki jest około 600 m2 (6 arów). Ważniejszy niż rozmiar działki jest jednak jej kształt.
 • Wygodniejsza do zabudowy jest bowiem działka mniejsza, ale o regularnym kształcie zbliżonym do kwadratu lub np. prostokąta o proporcjach 4:3.
 • Trudniej swobodnie osadzić dom na działce długiej, ale wąskiej (szczególnie o szerokości mniejszej niż 15 metrów) lub o nieregularnym kształcie.

Ustawienie domu względem stron świata

W przypadku domu energooszczędnego kluczowe jest odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata. Optymalna jest działka zorientowana w kierunkach północ-południe, o lekkim nachyleniu w kierunku południowym.

 • Wjazd na działkę i wejście do budynku oraz pokoje wymagające mniej światła i ciepła np. pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia – powinny znajdować się od strony północnej. W przypadku takiego ułożenia mówimy o buforowym układzie pomieszczeń.
 • Najbardziej uczęszczane pomieszczenia np. salon, jadalnia i taras, w których zaplanowane zostały duże przeszklenia – powinny mieć ekspozycję południową.
 • Warto uwzględnić najczęstszy kierunek wiatru na działce i wejście zaplanować od strony zawietrznej (schowanej przed wiatrem).
 • Działka nie powinna być od południa osłonięta wysokimi drzewami oraz budynkami.
 • Zastosowanie naturalnej izolacji chroniącej przed wiatrem w postaci bujnych roślin, drzew, ew. budynków gospodarczych od strony północnej i wschodniej.

Optymalna bryła budynku dla domu energooszczędnego:

Zwarta bryła budynku

Bryła domu energooszczędnego powinna być jak najbardziej zwarta – powierzchnia ścian możliwie jak najmniejsza w stosunku do kubatury, czyli objętości budynku. Ograniczenie powierzchni przegród zewnętrznych przekłada się bowiem na ograniczenie strat ciepła. Zwarta bryła budynku oraz zastosowanie buforowego układu pomieszczeń może pozwolić na oszczędność na poziomie nawet 10 -15% energii.
Najbardziej optymalną powierzchnię w stosunku do objętości ma bryła kuli. W przypadku domów, rekomendowane są jak najbliższe jej kształty, np. sześcian, ew. prostokąt.

Prosta forma, atrakcyjny wygląd

Budynki energooszczędne są zazwyczaj bardzo proste, wręcz minimalistyczne – pozbawione elementów ozdobnych, takich jak lukarny, wykusze, fantazyjne zadaszenia – które zwiększają powierzchnię przegród, a tym samym wpływają na utratę energii cieplnej. Wygląd budynku można uatrakcyjnić poprzez zastosowanie ciekawej kolorystyki lub efektownych materiałów elewacyjnych, np. elementów drewna (lub płytek imitujących drewno) lub cegły klinkierowej.

Technologia budowy domu energooszczędnego: dom murowany, dom szkieletowy, a może z bali?

Energooszczędność ponad technologię

Dom energooszczędny powstać może w każdej technologii – zarówno murowanej, jak i drewnianej szkieletowej, z bali lub prefabrykatów. Kluczowa jest nie sama technologia, ale zastosowanie odpowiednich rozwiązań oraz precyzja wykonawcy.
Niezależnie od rodzaju zabudowy, koszty rozwiązań technologicznych poprawiających bilans energetyczny, a tym samym zmniejszających koszty eksploatacji budynku będą podobne. Mowa o nowoczesnych rozwiązaniach termoizolacyjnych, wentylacji mechanicznej, czy też o stolarce okiennej i drzwiowej o odpowiednich parametrach.

Bezwładność cieplna (termiczna) budynków

Warto mieć na uwadze, że domy drewniane mają inne właściwości cieplne niż te murowane – charakteryzują się stosunkowo niską bezwładność cieplną. Oznacza to, że szybko nagrzewają się np. od słońca w ciągu dnia, ale też szybko wychładzają np. w nocy.
Dlatego niezwykle ważne jest, by w budynkach drewnianych zastosować materiały budowlane o jak najniższym współczynniku λ, czyli parametrze określającym przewodzenie ciepła. Im ten współczynnik jest niższy, tym dłuższy będzie czas oddawania ciepła.
Równie ważna jak dobór wysokiej jakości materiałów jest też dokładność wykonania izolacji i szczelność konstrukcji domu drewnianego – są to więc aspekty ściśle uzależnione od wykonawcy inwestycji.

Wybór wykonawcy do budowy domu energooszczędnego – jak wybrać dobrze?

Wykonawca i doradca

W przypadku budowy domu energooszczędnego wykonawca musi być również doradcą, a więc powinien umiejętnie analizować potrzeby i możliwości inwestora. Im większa ilość nowoczesnych technologii, tym niższe koszty eksploatacyjne budynku w przyszłości, ale też wyższy koszt inwestycji w momencie budowy.
Dlatego też kluczowe jest określenie granicy opłacalności wdrożenia poszczególnych rozwiązań energooszczędnych – jest to bardzo ważne zadanie, które powinniśmy postawić właśnie przed wykonawcą.

Cechy dobrego wykonawcy

 • Poniżej lista cech, na które dodatkowo warto zwrócić uwagę przy wyborze kierownika oraz firmy budowlanej:
 • Doświadczenie w budowie domów energooszczędnych, znajomość standardów energetycznych
 • Znajomość nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań technologicznych
 • Precyzja, staranność realizacji
 • Właściwe nastawienie wykonawcy – nie ograniczenie się do realizacji zlecenia, ale inicjatywa doradzenia w zakresie doboru technologii i materiałów
 • Kompleksowe podejście do tematu energooszczędności (od ogółu do szczegółu)
 • Referencje dotychczasowych klientów

Powodzenia!

Formularz kontaktowy

Poznaj rozwiązania polecane dla domów energooszczędnych

Baza wiedzy Thermo House