Kominek z płaszczem wodnym w...
Pompa ciepła (gruntowa, powietrzna)

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zasadniczo dzielimy na elektryczne oraz wodne. Ogrzewanie podłogowe cenione jest przez inwestorów za komfort cieplny i równomierny rozkład temperatury, a także ze względów estetycznych – nie ma potrzeby „przyozdabiać” ścian grzejnikami.

W tym artykule omawiamy:

 1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe
 2. Wodne ogrzewanie podłogowe
 3. Zalety ogrzewania podłogowego
 4. Wady ogrzewania podłogowego
 5. Szacunkowe koszty instalacji

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Wytwarza ciepło za pomocą umieszczonych pod podłogą specjalnych przewodów grzejnych lub mat grzewczych. Takie ogrzewanie nie wymaga kotłowni ani dodatkowych instalacji, a jedynie podłączenia do źródła prądu. Ogrzewanie podłogowe elektryczne to nowoczesna instalacja, jego cechą jest bardzo duży komfort eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może być stosowane do całościowego ogrzewania pomieszczeń lub jako element uzupełniający inny rodzaj ogrzewania.

Największą wadą tego typu ogrzewania są relatywnie wysokie koszty użytkowania wynikające z ceny energii elektrycznej. W domu wybudowanym w tradycyjnej technologii, w którym zainstalowane zostanie wyłącznie ogrzewanie podłogowe elektryczne, koszty ogrzewania mogą być nawet 2 razy wyższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne cechuje się zwykle wysoką bezawaryjnością, jednak w przypadku awarii, jego naprawa wymaga demontażu całej nawierzchni podłogi.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Jest to najpopularniejszy rodzaj ogrzewania podłogowego – w tym rozwiązaniu pod powierzchnią podłogi rozprowadzone są rury grzewcze, zabezpieczone od spodu warstwą izolacji przeciwwilgociowej. Nad tą instalacją zamontowana zostaje instalacja podłogowa, zwykle płytki ceramiczne lub panele podłogowe. Możliwe jest również ułożenie podłogi drewnianej o niewielkiej grubości (do 1 cm) jednak to ryzykowne rozwiązanie – drewno wystawione za działanie zmiennych temperatur jest narażone na wysuszanie i wypaczanie. Ogrzewanie podłogowe wodne jest ogrzewaniem akumulacyjnym, wymaga podłączenia do kotła grzewczego lub pompy ciepła.

Ogrzewanie podłogowe wodne gwarantuje wysoką efektywność grzewczą i może z powodzeniem stanowić główny a nawet jedyny element grzewczy w domu. Ewentualne dodatkowe ogrzewanie elektryczne wykorzystywane jest jako uzupełniające, pozwalające na szybkie lub dodatkowe podgrzanie pomieszczeń.

Podczas eksploatacji ogrzewania podłogowego wodnego istotne jest utrzymanie w miarę stałej, odpowiedniej temperatury w rurach. Zwykle zalecanym zakresem temperatur jest 25 do 30 stopni (temperatura w łazience może być nieco wyższa). Zapewnia to użytkownikom komfort cieplny i jest bezpieczne dla nawierzchni podłogowych.

Ogrzewanie podłogowe – planowanie

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja ogrzewania podłogowego w wybranych pomieszczeniach – najczęściej są to łazienka, przedpokój, kuchnia.

Innym dobrym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania podłogowego na parterze oraz dodatkowych grzejników na piętrze, co pozwala uniknąć obciążania konstrukcji domu relatywnie ciężką instalacją pomiędzy piętrami.

Schemat systemu grzewczego ogrzewania podłogowego wodnego jest elastyczny i może być dopasowany do wnętrz o dowolnej wielkości.

Zalety ogrzewania podłogowego

Równomierny rozkład temperatury i komfort cieplny

Podłoga grzeje całą powierzchnią, nie ma więc zjawiska cieplejszych miejsc bezpośrednio przy grzejnikach. Dodatkowo najcieplejsze powietrze znajduje się przy stopach co jest korzystnie odbierane przez użytkowników – odczuwalna temperatura jest wyższa o około 2 stopnie w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania.

Zachowanie optymalnej wilgotności powietrza

Ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza w takim stopniu jak tradycyjne, zapewnia to komfort użytkowników, a także ogranicza unoszenie się kurzu w pomieszczeniach. Dodatkowo szybkie wysychanie podłogi zapobiega rozwojowi wielu niepożądanych drobnoustrojów

Energooszczędność

Ogrzewanie podłogowe wodne pozwala na stałe utrzymanie znacznie niższej temperatury w instalacji – zalecana temperatura wody zasilające wynosi do 40 stopni (w tradycyjnych instalacjach może wynosić 60 lub więcej). Przekłada się to na znacząco niższe koszty ogrzewania. Najlepsze efekty przynosi zastosowanie nowoczesnych, niskotemperaturowych źródeł energii – pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego.

Atrakcyjny wygląd i łatwa aranżacja pomieszczeń

Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala na rezygnację z grzejników i kaloryferów, a dzięki temu na swobodniejszą aranżację przestrzeni.

Wady ogrzewania podłogowego

Koszt instalacji

Za największą wadę ogrzewania tego typu uważa się wyższe koszty instalacji na etapie budowy. W przypadku ogrzewania elektrycznego istotną wadą są też wysokie koszty eksploatacji.

Ograniczenie wyboru i wyższe ceny materiałów podłogowych, które muszą być przystosowane do nagrzewania

Najbezpieczniejsze i najbardziej polecane są płytki ceramiczne i kamienne a następnie panele bądź wykładziny spełniające odpowiednie wymagania, a więc również niejednokrotnie droższe.

Powolne nagrzewanie i stygnięcie

Wodne ogrzewanie podłogowe cechuje wysoka bezwładność cieplna, osiągniecie pożądanej temperatury może wymagać nawet kilku godzin, co ogranicza komfort użytkowania. Wada ta nie dotyczy ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Utrudnione wprowadzanie zmian po montażu i ograniczenia aranżacyjne

Instalacja ogrzewania podłogowego realizowana jest na etapie budowy i wykończenia domu, wymaga starannego przemyślenia i przygotowania projektu. Na etapie projektowania ogrzewania należy już brać pod uwagę projekt umeblowania – powinno zostać zrealizowane w taki sposób aby meble nie przykrywały zbyt dużej powierzchni podłogi, co może uniemożliwić prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego.

Koszty instalacji ogrzewania podłogowego

Ceny ogrzewania podłogowego wodnego

 • koszt materiałów (rury grzejne, sterowniki, pompy) i robocizny szacowane są na około 80 – 140 zł w przeliczeniu na m2 powierzchni
 • koszt dodatkowych termostatów – 30-40 zł/m2

Ceny wahają się między województwami, należy też zwrócić uwagę, że w przypadku montażu ogrzewania na niewielkiej powierzchni jego koszt w przeliczeniu na m2 znacząco wzrasta.

W porównaniu do montażu tradycyjnego ogrzewania (grzejniki, instalacja c.o., materiały, montaż) koszt montażu ogrzewania podłogowego wodnego jest od około 10% do kilkunastu prodent droższy (na podstawie kalkulacji dla domu o powierzchni 100 m 2 parter + 100 m2 pietra/ poddasza).1

Ceny ogrzewania podłogowego elektrycznego

 • średni koszt materiałów i montażu szacowany jest na 100 zł – 400 zł na m2, zwiększa się w przypadku montażu jedynie na niewielkiej powierzchni
 • koszt maty grzejnej to 80 – 200 zł m2
 • przewody grzejne 7 – 15 zł m bieżący
 • termostat – od 80 zł

Formularz kontaktowy

Poznaj rozwiązania polecane dla domów energooszczędnych

Baza wiedzy Thermo House