Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne
Eliminacja mostków cieplnych

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

W przypadku domów energooszczędnych, w których dążymy do uzyskania maksymalnej szczelności i minimalizowania strat ciepła, zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z wywiewanego powietrza, jest wręcz koniecznością.
W tym artykule opisujemy:
1. Różnice między systemem wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej
2. Elementy składowe systemu wentylacji grawitacyjnej z rekuperatorem

Porównanie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej z rekuperatorem

Starty ciepła poprzez system wentylacji w tradycyjnych domach jednorodzinnych są bardzo wysokie – wynoszą między 26-36% ogólnych start ciepła. W budynkach tych stosowana jest zazwyczaj wentylacja grawitacyjna, w której ciepłe powietrze unosi się do góry i wydostaje się przez kratki wentylacyjne. Ten typ wentylacji niesie za sobą znaczne straty ciepła – podgrzewamy powietrze po to, by część z tego ciepła została utracona na zewnątrz.
W przypadku wentylacji mechanicznej, rekuperator odbiera ciepło z powietrza usuwanego i przekazuje je do tego wprowadzanego do budynku.
Co więcej, wentylatory nie tylko usuwają „zużyte” powietrze na zewnątrz domu, ale też dostarczają na jego miejsce świeże, co znacznie wpływa na poprawę komfortu w pomieszczeniach.
Sprawność nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej z rekuperatorami sięga nawet 95%, co pozwala na odzyskanie znacznych ilości ciepła.

Wentylacja grawitacyjna

 • Świeże (i zimne) powietrze dostaje się do domu (np. poprzez rozszczelnienia), jest ogrzewane, a następnie wydostaje się na zewnątrz przez kratki wentylacyjne i szczeliny w izolacji (np. mostki cieplne).
 • Działa przy różnicy temperatur lub silnym wietrze, jest bierna
 • Jest podatna na warunki atmosferyczne, powoduje duże straty ciepła
 • Nie filtruje, nie oczyszcza powietrza
 • Jest bezobsługowa i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami stałymi
 • Jest tania w montażu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

 • Świeże (i zimne) powietrze nawiewane jest do domu i wstępnie ogrzewane przez ciepło z powietrza, które jest wywiewane na zewnątrz (rekuperacja)
 • Działa stale – umożliwia stały dostęp do świeżego, filtrowanego powietrza
 • Pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania
 • Wymaga zagospodarowania przestrzeni np. na wymiennik ciepła oraz rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych
 • Powoduje stałe zużycie energii elektrycznej (około 0,60 zł dziennie, około 220 zł rocznie)
 • Pozwala na regulowanie mocy wentylacji
 • Wymaga regularnej konserwacji (czyszczenie kanałów, wymiana filtrów – 4 razy w ciągu roku, łączny koszt około 200 zł, przegląd serwisowy – raz w roku, około 350 zł)
 • ! Wymaga konsultacji ze specjalistami w celu eliminacji ryzyka zakupu złej jakości sprzętu lub jego niepoprawnej instalacji
 • Wiąże się z relatywnie wysokim nakładem inwestycyjnym – od kilku tysięcy złotych przy budynkach parterowych do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysiącach złotych przy domach z poddaszem i piętrowych

Elementy wentylacji mechanicznej

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (wymiennik ciepła, czyli rekuperator)

Nowoczesne rekuperatory pozwalają na odzyskanie 65-95% ciepła z usuwanego powietrza. Rekomendowana sprawność odzysku ciepła to dla standardów NF40 oraz NF15 odpowiednio 85 % oraz 90%. Warto zwrócić uwagę na to, czy rekuperator pracuje cicho – jego działanie nie powinno dać się wychwycić przez nasze ucho, jeżeli jest inaczej – może to być wynikiem niepoprawnego montażu systemu wentylacyjnego..

Kanały wentylacyjne

Strumienie powietrza nawiewanego i odprowadzonego są oddzielone, dzięki czemu nie mieszają się ze sobą, a do wnętrza domu nie wracają zapachy, kurz i zanieczyszczenia. Kanały nawiewne dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń czystych, takich jak salon i sypialnie. Zużyte powietrze wyciągane jest przez tzw. anemostaty znajdujące się zazwyczaj w kuchni, łazienkach oraz pomieszczeniach nie posiadających okien, np. gospodarczych i przez centralę wentylacyjną, w której oddają ciepło na rzecz świeżego powietrza, trafiają do wyrzutni.

Czerpnia

Czerpnia to miejsce, w którym powietrze zasysane jest do budynku. Zazwyczaj montowana jest od strony północnej budynku, gdzie np. latem powietrze jest najchłodniejsze, w odpowiedniej odległości od komina i wyrzutni powietrza, a więc miejsca, w którym usuwane jest powietrze z budynku.

Gruntowy wymiennik ciepła

Jest to dodatkowy element systemu wentylacji, który poprzez wykorzystanie stałej temperatury gruntu na głębokości od 1,5 metra, umożliwia ochłodzenie zaciąganego powietrza latem oraz wstępne ogrzanie go od gruntu zimą. Pozwala to na dodatkowe zwiększenie komfortu i obniżenie kosztów energii, niezbędnej na ogrzewanie budynku.

Filtry systemu wentylacji

Dzięki filtrowaniu, powietrze, jakie przechodzi przez rekuperator jest czyste – pozbawione np. alergenów. Jak każde filtry, również te w centrali wentylacyjnej musza być regularnie wymieniane (raz na 3 miesiące) by zachowały odpowiedni poziom wydajności. Wiąże się z tym również konieczność wyłączenia okapu kuchennego z systemu wentylacji grawitacyjnej – w kuchennych oparach znajdują sie tłuszcze, które znacznie przyspieszyłyby zatykanie filtrów i zanieczyszczenie wymiennika powietrza.

Formularz kontaktowy

Poznaj rozwiązania polecane dla domów energooszczędnych

Baza wiedzy Thermo House