Przygotowanie do budowy

1. Określenie oczekiwań Ustalamy jakie są Wasze cele dla domu. Jest to etap, w którym robimy listę życzeń weryfikowaną w na kolejnych etapach fazy przygotowawczej.
Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy ma być to dom jednorodzinny, dwupokoleniowy, a może w zabudowie bliźniaczej? Czy budowany będzie na Wasze potrzeby, czy pod wynajem? Jak długo ma służyć: 10, 30, 50 lat? Czy zależy nam na sprawnej, szybkiej budowie, czy na tym, by dom stanowił wieloletnią lokatę kapitału dla dzieci i wnucząt? Czy zależy Wam na pewnych konkretnych rozwiązaniach bez których nie wyobrażacie sobie wymarzonego domu, np. będzie projektowany na bazie waszego pomysłu, będzie samowystarczalny energetycznie, będzie posiadał oranżerię itp.

2. Określenie budżetu
Na podstawie całościowego budżetu będziemy w stanie określić Wasze możliwości finansowe i wybór odpowiedniego projektu oraz rozwiązań.
Jaki całościowy budżet chcecie przeznaczyć na dom? Jaką część stanowić będą oszczędności i w jaki sposób planujecie sfinansować pozostałą część? Czy posiadacie już działkę, jeżeli nie – to czy budżet na jej zakup wchodzi w ogólny budżet, który chcecie przeznaczyć na dom? Czy planujecie wesprzeć się kredytem – jeżeli tak, to na jakich warunkach i na jaki czas?

3. Określenie perspektywy czasowej
Czy finansowanie domu będzie wiązać się z koniecznością sprzedaży dotychczasowego lokum? Jeżeli tak, kluczowy będzie dla Was czas budowy, co stanowi istotny argument za budową domu szkieletowego (około 4-6 miesięcy). Jeżeli czas realizacji nie jest dla was kluczowy, wówczas możecie rozważyć budowę domu murowanego (zazwyczaj dwa sezony, od 12-18 miesięcy).

4. Wybór i zakup działki
Jak dużą działkę planujecie kupić? Czy będzie to teren o standardowych proporcjach, czy np. działka wąska, która wpłynie bezpośrednio na wybór projektu domu? Zwróćcie uwagę na to, czy działka jest przeznaczona pod zabudowę i czy ma dostęp do drogi publicznej.
Po zakupie działki, należy wystąpić o uzyskanie warunków technicznych podpięcia mediów: prądu do Zakładu Energetycznego,  wody do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz gazu w Zakładzie Gazowniczym.
Poradnik: Wybór działki pod dom energooszczędny

5. Wybór technologii budowy
Jaki dom chcecie wybudować – szkieletowy (zwykle drewniany) czy murowany? Zależy to od Waszych priorytetów oraz czasu, jaki chcecie przeznaczyć na budowę.
Poradnik: Dom murowany czy szkieletowy – jaki wybrać?

6. Wybór rozwiązań energooszczędnych i parametrów dla domu energooszczędnego
Zawsze możecie liczyć na nasze doradztwo, jednak szczególnie na początkowym etapie istotne są konsultacje, które pozwolą na optymalizację kosztów eksploatacji i zwiększenie komfortu życia w nowym domu.

7. Wybór projektu
W zależności od technologii budowy oraz Waszych założeń wybieracie projekt – możecie skorzystać z gotowego projektu, który zaadaptowany zostanie do Waszej działki, lub zlecić przygotowanie projektu architektowi od podstaw (trwa to zazwyczaj kilka miesięcy).
Poradnik: Optymalna bryła budynku dla domu energooszczędnego

8. Uzyskanie pozwolenia na budowę
Gdy posiadacie już projekt domu zaadaptowany do warunków danej działki, który posiada:
warunki zabudowy (WZ) lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
mapę geodezyjną (sytuacyjno-wysokościowa),
opinię geologiczną,
warunki techniczne przyłączenia mediów,
plan zagospodarowania działki
możecie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Na decyzję urząd ma do 65 dni od dnia złożenia wniosku.
Po uzyskaniu klauzuli ostateczności dla pozwolenia na budowę warto zatrudnić zaufanego kierownika budowy.

9. Podpięcie mediów
Na tym etapie szczególnie istotne jest wykonanie przyłącza wody i prądu na potrzeby procesu budowy.

10. Podpisanie umowy z Thermo House
Na podstawie otrzymanej od Was dokumentacji przygotowujemy kosztorys ofertowy, uzgadniamy szczegóły, spotykamy się na przyszłym placu budowy i uzupełniamy ofertę o dodatkowe ustalenia. Podpisujemy umowę, w której określamy szczegółowe kosztorysy usług i materiałów na potrzeby budowy domu, określamy harmonogram i przebieg prac przypisanych do kolejnych etapów. Ustalamy pełnomocnictwa, na postawie których przejmujemy formalności.

Formularz kontaktowy

Poznaj rozwiązania polecane dla domów energooszczędnych

Baza wiedzy Thermo House